مهندسی شیمی صنایع غذایی و محیط زیست

اخبار ،مقالات،مطالعات و مستندات صنایع غذائی و محیط زیست

شرکت آلمانی "موبیسول" با استفاده از شبکه موبایل و ژنراتورهای کوچک خورشیدی از برلین به خانه‌های ساکنین کشورهایی چون کنیا، تانزانیا و رواندا برق می‌رساند.

Mobisol

شرکت آلمانی "موبیسول" با در نظر گرفتن کمبود شدید برق و کثرت تعداد تلفن‌های همراه در شرق و غرب آفریقا یک سیستم برق‌رسانی جدید طراحی کرده است. این شرکت به ساکنین کشورهای کنیا، تانزانیا و رواندا ژنراتورهای خورشیدی کوچکی می‌فروشد که هرکدام از آن‌ها می‌توانند برق لازم برای یک خانه را تولید کند.

با استفاده از سیم‌کارت کارگذاری شده دریک جعبه زرد پلاستیکی ژنراتورهای خورشیدی از برلین کنترل می‌شوند

این ژنراتورها در پنج اندازه مختلف عرضه می‌شوند و می‌توانند بین ۳۰ تا ۲۰۰ وات برق تولید کنند. کوچک‌ترین ژنراتور برای روشن کردن دو لامپ ال‌ئی‌دی و بزرگترین آن‌ها برای به کارانداختن یک یخچال کافی است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴ساعت 0:36  توسط محسن یحیائی  | 

هیات دولت ضمن مصوبه پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تمام شده شیر خام تحویلی به صنایع لبنی، در مصوبه دیگری جهاد کشاورزی را مجاز کرد تا نسبت به امضای موقت موافقتنامه‌های همکاری در زمینه‌های حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی و همچنین بهداشت دام و دامپزشکی بین دولت های ایران و  عراق اقدام نماید.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در جلسه هیأت دولت شامگاه یکشنبه که به ریاست حسن روحانی رییس‌ جمهوری برگزار گردید و اعضای دولت در خصوص مسایل و مباحث جاری کشور به تبادل نظر پرداختند؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست به ارایه گزارشی در خصوص «پدیده ریزگردها در استان خوزستان و برخی مناطق دیگر کشور» پرداختند و راهکارهای مقابله با این پدیده مورد بررسی قرار گرفت.

بنابراین گزارش، برنامه‌های احیای تالاب‌ها، تعیین الگوهای جوی مؤثر بر تولید گرد و غبار و اولویت‌بندی کانون‌های مؤثر، همچنین توسعه و ارتقای سامانه مدل‌سازی پیش‌آگاهی، ارتقای زیرساخت‌های فناوری برای پیش‌بینی به موقع، اجرای عملیات بیابان‌زدایی و کنترل کانون‌های بحران، توسعه نهال‌کاری و ایجاد جنگل‌های دست کاشت بیابانی، ایجاد زیرگذرهای مناسب در جاده‌های آنتنی میدان‌های نفتی، تجهیز مراکز خدمات تشخیصی و مراقبتی بیماری‌های ناشی از استنشاق گرد و غبار و پیش‌بینی اعتبارات مورد نیاز اجرای این برنامه‌ها مورد تصویب هیأت وزیران قرار گرفت.

هیأت وزیران با توجه به مشکلات تأمین منابع مالی احداث تأسیسات و خدمات زیربنایی طرح مسکن مهر، مبلغ نه هزار و نهصد و چهل میلیارد ریال بابت ایجاد تأسیسات عمومی مسکن مهر و تأمین زیرساخت‌ها، تخفیف عوارض، حمایت مالی و تراکم آن و احداث و تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب اختصاص داد.

در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید.

اصلاح آیین‌نامه میزان نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت‌ سپرده‌ها و اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان از دیگر مصوبات جلسه امروز دولت بود.

با تصویب دولت، ‌وزارت جهاد کشاورزی مجاز است نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه‌های همکاری در زمینه‌های حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی و همچنین بهداشت دام و دامپزشکی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق ظرف مدت سه سال از تاریخ ابلاغ این تصویبنامه، اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری نماید.

هیأت وزیران تصویب‌نامه موضوع نحوه پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تمام شده شیر خام تحویلی به کارخانه‌های صنایع لبنی را نیز اصلاح نمود.

دولت با افزایش سرمایه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از محل اندوخته احتیاطی از مبلغ سی و هفت هزار میلیارد ریال به مبلغ چهل و سه هزار و چهار صد میلیارد ریال موافقت نمود.

با تصویب دولت، وزارت راه و شهرسازی مجاز است نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کنیا ظرف مدت سه سال از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه، اقدام و مراحل قانوین را تا تصویب نهایی پیگیری نماید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۳ساعت 15:19  توسط محسن یحیائی  | 

با آغاز پرداخت یارانه تشویقی به صادرات سیب‌زمینی، روسیه بر اساس مطالعات انجام شده بازار مناسبی برای صادرات تولید مازاد سیب‌زمینی ایران دارد.

رئیس انجمن ملی سیب‌زمینی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با بیان اینکه هنوز یارانه تشویقی 150 تومانی دولت به صادرات سیب‌زمینی ابلاغ نشده است، گفت: در سال جاری حدود پنج میلیون تن سیب‌زمینی در کشور تولید شد که در مقایسه با سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

محمدرحیم نیازی افزود: افزایش تولید مازاد مصرف در سال جاری مشکلات برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است که امیدواریم با یارانه دولت این وضع بهبود یابد، زیرا رقبا و همسایگان ما مانند ترکیه نیز تدابیر ویژه‌ای برای صادرات سیب‌زمینی در نظر گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه مصوبه دولت درباره پرداخت یارانه صادراتی به سیب زمینی با تأخیر انجام شد، خاطرنشان کرد: با گذشت چهار ماه از فصل برداشت، مقدار زیادی سیب‌زمینی برداشت و در انبارها ذخیره شده و تولیدکنندگان برای فروش تولیدات خود مجبور به عرضه محصول به قیمت ناچیز هستند.

رئیس انجمن ملی سیب‌زمینی ادامه داد: هر کیلوگرم سیب‌زمینی انباری در حال حاضر 300 تا 450 تومان به فروش می‌رسد، اما در صورت آغاز صادرات، نرخ این محصول با توجه به مقاصد صادراتی، متفاوت خواهد بود.

نیازی تصریح کرد: سیب‌زمینی صادراتی ایران در حال حاضر قابلیت صدور به کشورهای عراق، آذربایجان، روسیه و سایر کشورهای آسیای میانه را دارد.

وی درباره شرایط کیفی سیب‌زمینی ایران یادآور شد: سیب‌زمینی تولیدی در کشور مشکلی از لحاظ کیفی ندارد و دلیل عدم صادرات آن به کشورهای اروپایی،به خاطر مسافت و هزینه‌های حمل و نقل یا تولید به اندازه نیاز در این کشورها است.

نیازی تأکید کرد: سرانه مصرف سیب‌زمینی در کشور ما 45 کیلوگرم در سال است، اما این رقم با توجه به وضعیت معیشت افراد و مسائل اقتصادی کشور متغیر است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۳ساعت 15:16  توسط محسن یحیائی  | 

از آنجا که ارزآوری زالو در بازارهای جهانی بیش از 10 تا 15 دلار برآورد شده است و علاوه بر آن، این جاندار کوچک می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر واقع شود، توافق‌نامه‌ای مشترک بین شیلات با پردیس دانشگاه تهران منعقد شده تا زمینه‌های لازم برای تولید انبوه آن و ورود به عرصه صادرات فراهم شود.

 

مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران امروز در حاشیه نخستین همایش بین‌المللی زیست‌شناسی، زیست‌فناوری و کاربردهای زالو که در دانشکده زیست‌شناسی پردیس علوم دانشگاه تهران برپاست، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) گفت: دستیابی به تولید فناوری زالوی ایرانی به نرخ قابل قبولی رسیده است و این همایش برگزار شده تا بتوانیم استفاده از آن را به بخش پزشکی بهداشت و درمان انتقال دهیم.

غلامرضا کردافشاری افزود: در دنیا زالودرمانی علمی است که به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند، اما متأسفانه در ایران کار زیادی برای آن انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: ثبت فناوری تولید زالوی ایرانی می‌تواند به‌صورت بهداشتی گامی در جهت بهبود آلام مردم باشد.

کردافشاری ادامه داد: استفاده از زالو در درمان بسیاری از بیماری‌ها همچون پاک‌سازی عضو، انواع پیوندها، گرفتگی عروق، زخم‌ها، جوش‌ها، کورک‌ها، درمان افسردگی یا تولید مواد آرایشی و بهداشتی و... مؤثر است.

وی تصریح کرد: بر اساس توافق‌نامه مشترکی که بین سازمان شیلات، مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی، دانشگاه تهران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و... بسته شده، قرار است همکاری‌های مشترکی در زمینه آموزش، پرورش و استفاده درمانی از این موجود کوچک که مزایای بسیاری دارد، استفاده شود.

کردافشاری یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی با دستیابی به دانش فنی تولید انبوه آن به دانشگاه تهران کمک خواهد کرد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در حال تدوین سیستمی است که بتواند این موجود را به‌عنوان یکی از روش‌های درمان به ثبت برساند.

 

زالوی روسیه یا آلمان، قیمتی بالاتر از نفت ایرانی دارد

مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران تأکید کرد: قیمت صادراتی زالوی روسیه یا آلمان بیشتر از صادرات نفت ایران برآورد شده است؛ بنابراین ارزش افزوده این موجود کوچک بسیار بالا است.

وی اظهار داشت: قیمت زالو در بازارهای جهانی بیش از 10 تا 15 دلار برآورد شده است که زالوی ایرانی نیز می‌تواند با تولید انبوه با محصول تولیدشده سایر کشورها رقابت کند.

کردافشاری همچنین گفت: بخش شیلات وزارت جهاد کشاورزی برای تولید انبوه این جاندار کمک می‌کند و در این بخش همکاری‌های بسیاری در حال انجام است.

گفتنی است، نخستین همایش بین‌المللی زیست‌شناسی، زیست‌فناوری و کاربردهای زالو از صبح امروز در دانشکده زیست‌شناسی پردیس علوم دانشگاه تهران با حضور مسئول انجمن زالودرمانی اروپا و چند کشور دیگر و نمایندگانی از سازمان شیلات ایران، مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش طب سنتی، سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، اداره‌کل حفاظت محیط زیست گلستان، دانشکده علوم پزشکی تهران، انجمن زیست شناسی و... آغاز به کار کرد و تا 30 بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۳ساعت 15:4  توسط محسن یحیائی  | 

معاون وزیر جهاد کشاورزی از تلاش این وزارتخانه برای سهمیه‌ای شدن ثبت سفارش و واردات محصولات اساسی کشاورزی از سال آینده خبر داد و گفت: این اقدام به منظور جلوگیری از واردات بی‌رویه این اقلام انجام خواهد شد.

 عباس کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهارکرد: درصددیم از سال آینده به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم تا ثبت سفارش و واردات محصولات اساسی کشاورزی مانند برنج، شکر و... به اندازه نیاز داخلی و با در نظر گرفتن میزان تولید داخلی، سهمیه بندی شود تا دیگر شاهد ادامه واردات این محصولات به کشور حتی پس از اعلام ممنوعیت نباشیم.

 البته پیش از این نیز یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از بررسی تغییر سیاست واردات برنج و احتمال سهمیه‌ای شدن آن در سال آینده خبر داه بود.

 

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی نیز درباره احتمال سهمیه ای شدن ثبت سفارش و واردات برنج در سال آینده به ایسنا گفت: علیرغم اعلام ممنوعیت ثبت سفارش برنج شاهد ادامه واردات این محصول هستیم که نشان می‌دهد این واردات مربوط به ثبت سفارش‌های صورت گرفته از قبل بوده است. چرا که براساس استعلام‌های صورت گرفته از گمرک جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه ثبت سفارشی در این بازه زمانی انجام نشده است.

 به گفته وی با توجه به این که برنج جزو محصولات با قابلیت انبارداری بالاست، سیاست فصلی و تعرفه‌ای برای تنظیم واردات این محصول کارآیی لازم را ندارد و کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی، سیاست‌ سهمیه‌ای واردات برنج را بررسی می‌کنند که در صورت رسیدن به نتیجه مناسب، آن را به وزیر جهاد کشاورزی برای بررسی و تصویب ابلاغ خواهند کرد.

 گرچه مشخص کردن میزانی دقیق برای واردات محصولات اساسی کشاورزی که بعضا ارزبری بالایی برای کشور دارد، می تواند تولیدکنندگان و مردم را به کاهش یا قطع واردات بی رویه این محصولات که سود آن تنها به جیب عده ای خاص می رود، امیدوار کند اما به گفته کارشناسان سهمیه بندی هر کالایی می تواند انحصار برای برخی افراد ایجاد کند که از رانت های اطلاعاتی برخوردارند. بنابراین در این زمینه دولت باید به گونه ای سیاست گذاری کند که همه فعالان بخش خصوصی و واردکنندگان بتوانند به نسبت توانایی شان در واردات محصولات کشاورزی سهیم باشند تا این رقابت سالم سهمیه بندی شده بتواند در کنار تولید، بازار داخلی را تنظیم کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۳ساعت 14:56  توسط محسن یحیائی  | 

این ماهی با مزیت های کم نظیر زیستی چند سال قبل بی سر و صدا برای تحقیقات وارد کشور شد و اکنون بناست همایشی برای بررسی ابعاد تولید صنعتی آن در یزد برگزار شود.

بررسی آثار زیست محیطی پرورش این ماهی آن هم در شرایطی که معاون محیط زیست خوزستان به تازگی اعلام کرده که تکثیر ماهی تیلاپیا از نوع زیلی در تالاب شادگان، وضعیت این تالاب را بحرانی کرده است، ضرورت و اهمیت آن را دو چندان کرده است.

«عادل مولا» به ایرنا گفته است: اکنون 99 درصد از صید ماهی در تالاب شادگان ماهی تیلاپیا است که ارزش پروتیینی ندارد؛ این ماهی مهاجم همه چیز خوار است و از آنجا که در تمام زیستگاه ها قدرت زیست دارد، علاوه بر آثار مخرب بر پوشش گیاهی موجب از بین رفتن سایر آبزیان نیز می شود.* تیلاپیا مهمترین ماهی پرورشی در قرن 21

با توجه به پیشرفت سریع صنعت آبزی پروری، افزایش میزان تولید انواع آبزیان اقتصادی و خوردنی (ماکول) در سراسر دنیا مورد توجه بوده و ضروری است که در ایران نیز به این صنعت توجه ویژه شود تا ضمن برآورده کردن نیاز مصرفی داخل کشور، سهم بسزایی در اشتغال پایدار و صادرات داشته باشیم.

در سالهای گذشته با پیشرفت صنعت آبزی پروری در نقاط مختلف کشور، تلاش شده است تا گونه های جدید نیز با توجه به مزایای آنها مانند رشد سریع، مقاومت به انواع بیماری ها، هزینه کمتر پرورش و دیگر مزایای اقتصادی به مزارع معرفی شوند.

در قسمت تکثیر و پرورش ماهیان، یکی از گونه های مناسب و سریع الرشد، ماهی تیلاپیا است که تکثیر و پرورش آن به سرعت در حال فراگیر شدن در دنیاست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۳ساعت 16:40  توسط محسن یحیائی  | 

ز ابتدای امسال تا شهریورماه سال جاری 230 هزار مترمکعب چوب به کشور وارد شده است، اما آمار صادرات آن بسیار اندک گزارش شده است.

 

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: امسال تا شهریورماه سال جاری 230 هزار مترمکعب چوب از بنادر امیرآباد، نوشهر، آستارا و انزلی به کشور وارد شده است و چهارهزار و 775 تن نیز واردات چوب از مرز بازرگان و از کشورهای اروپایی طی این مدت داشته‌ایم.

محمدعلی باغستانی میبدی افزود: واردات چوب نیز به‌صورت پالت چوبی در سال جاری در حجم خیلی پایین انجام شده است که با مجوز وزارت جهاد کشاورزی و مجوز بهداشتی سازمان حفظ نباتات بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال 169.7 تن چوب که عمدتاً پالت چوبی بوده و برای بسته‌بندی در مصارف صنعتی به‌کار می‌رود، به کشورهای ترکیه، عراق، هند و امارات صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: ممنوعیت صادرات چوب در حال حاضر در حال اجرا بوده و هیچ مجوزی برای صادرات چوب برای هیچ بخشی داده است.

باغستانی میبدی تصریح کرد: مسئولیت تعیین مجوز، وزارت جهاد کشاورزی بوده و سازمان حفظ نباتات تنها گواهی‌های بهداشتی را در این مورد صادر می‌کند.

گفتنی است، صادرات چوب پس از یک سال ممنوعیت، اوایل آبان‌ماه امسال از سوی گمرک آزاد اعلام شد، اما وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از تخریب جنگل‌های کشور و لطمه‌ای که ممکن است این مجوز به کشور وارد کند، آن را ممنوع اعلام کرده است و بدین‌ترتیب از پنجم آبان‌ماه امسال اعلام شد که صادرات چوب به استثنای هیزم و ذغال چوب صرفاً باید با ارائه مجوز وزارت جهاد کشاورزی و رعایت سایر مقررات باشد.

لازم به ذکر است، سالانه به پنج میلیون مترمکعب چوب در کشور نیازمندیم که 3.5 میلیون مترمکعب آن از محل زراعت چوب و جنگل‌های شمال و مابقی باید از طریق واردات تأمین شود و تأکید وزارت جهاد کشاورزی و معاونان وزیر نیز ممنوعیت صادرات چوب است.

+ نوشته شده در  جمعه هفتم آذر ۱۳۹۳ساعت 1:6  توسط محسن یحیائی  | 

محصول "بیل بکهو" توسط واحد فنی مهندسی شرکت خدمات صنعتی تراکتورسازی طراحی و تولید شده است.

 به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، حسن مطلب زاده، ‌مدیرعامل شرکت خدمات صنعتی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران در جمع خبرنگاران افزود: این محصول در دو نوع BL750 و BL850 ، تک و جفت دیفرانسیل با توان 75 اسب بخار تولید و به بازارهای هدف عرضه می شود.

 وی به 85 درصد داخلی بودن محصول نهایی بیل بکهو اشاره کرد و گفت:‌ 85 درصد از قطعات این محصول در داخل کشور و توسط قطعه سازان داخلی تولید شده است.

 مطلب زاده میزان اشتغال زایی مستقیم خط تولید این محصول را حدود 100 نفر اعلام کرد و گفت: ظرفیت خط تولید بیل بکهوی تولیدی در شرکت خدمات صنعتی تراکتورسازی ایران 300 دستگاه است.

 این فعال حوزه صنعت استفاده از سازه‌هایی با استهکام بالا در ساخت بدنه‌های فلزی، استفاده از 2 نوع فیلتر آهن ربایی و کاسه‌ای کاغذی در مسیر هیدرو لیک و استفاده از اقلام، قطعات و برندهای معتبر داخلی و خارجی در تولید این محصول را از مزیتهای محصول بیل بکهو دانست.

وی از آمادگی تراکتورسازی ایران به عنوان تولیدکننده این محصول جهت تامین نیاز داخلی و حضور در بازارهای جهانی خبر داد و گفت: با تعریف بازارهای هدف و در صورت درخواست و وجود متقاضی خدمات صنعتی آمادگی تامین مشتریان داخلی و خارجی را دارد.

 مطلب زاده اظهار کرد: تولید مینی لودر جزو برنامه های آتی شرکت خدمات صنعتی برای حوزه های عمرانی استان و کشور است.

 مدیرعامل شرکت خدمات صنعتی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران با اشاره به فعالیت 5 شرکت معتبر داخلی در تولید بیل بکهو در کشور گفت: این محصول در کارهای عمرانی، حفاری،‌ کانل کشی و در مجموعه هایی نظیر شهرداریها، وزارت نفت، راه و شهرسازی کاربرد دارد.

 این محصول به قیمت بین یک میلیارد و 135 میلیون ریال تا یک میلیارد و 270 میلیون ریال توسط شرکت بازرگانی و فروش گروه صنعتی تراکتورسازی ایران به مشتریان عرضه می شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ساعت 12:29  توسط محسن یحیائی  | 

معادلات اقتصادی، برنامه‌ریزی برای تدوین مراکز مؤثر در قیمت‌گذاری زعفران و توسعه صادرات آن را ایجاب می‌کند.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: با وجود ارزش افزوده کشت زعفران، مرکز مؤثری برای کشف قیمت پایه زعفران وجود ندارد.

ابراهیم نکو افزود: بازار زعفران بر اساس تقاضاهای موجود به‌ویژه خریداران خارجی شکل می‌گیرد و می‌تواند غیرواقعی، غیرمتعارف و حتی زیر قیمت باشد.

وی خاطرنشان کرد: حضور دلال‌های افغانستانی و چینی در حوزه زعفران باعث التهاب و سرگردانی قیمت‌ها در بازار صادراتی می‌شود.

نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشکل زعفران به‌دلیل عارضه‌های وارد بر آن و عارضه‌هایی که از نبود مرکز مؤثر برای کشف قیمت ایجاد شده است، باعث بی‌ثباتی بازار است.

نکو تصریح کرد: انتشار شایعه، تبانی و هرگونه اخباری می‌تواند بر قیمت عرضه و تقاضای زعفران اثرگذار باشد، به‌طوری که در سال 85 و 86 بدون هیچ توجیه کارشناسی، قیمت این محصول تا هفت‌برابر افزایش یافت و نتیجه آن، جایگزینی رقبای تولیدکننده ایران و تلاش کشورها برای ورود به تصدی بازار ایران است.

وی یادآور شد: اخباری مبنی بر حضور دلال‌های چینی و افغانستانی در بازار بین‌المللی به گوش می‌رسد که نشان‌دهنده تلاش برای تولید محصول زعفران در این کشورها است.

نکو تأکید کرد: معادلات اقتصادی ایجاب می‌کند برای محصولی که ارزش افزوده قابل توجهی نصیب کشور می‌کند و تولید انحصاری آن در اختیار ایران است، برنامه جامع و مراکز مؤثر تصمیم‌گیر احداث شود تا ارزش افزوده و برنامه‌ریزی برای افزایش تولید و صادرات آن تسهیل شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۳ساعت 15:4  توسط محسن یحیائی  | 

محصولات پگاه خراسان به کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و تاجیکستان صادر می‌شود.

 

مدیرعامل پگاه خراسان که در مشهد مستقر است، در حاشیه بازدید اکیپ خبرنگران اعزامی از تهران و در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، با اعلام اینکه مجموعه کارکنان شاغل در این کارخانه 350 نفر هستند، گفت: این کارخانه روزانه 320 تن شیر دریافت می‌کند که بخشی از آن صادر می‌شود.

به گفته حمید‌رضا سمیعی، صادرات این شرکت در سال 91، 6.5 میلیون دلار بوده و در سال 92 به 8.5 میلیون دلار رسیده است و محصولات پگاه خراسان به کشورهای شمال غرب ایران مانند افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و تاجیکستان صادر می‌شود.

به گفته وی، مجموعه تولیدات این کارخانه شامل محصولات پاستوریزه، شیر، شیر طعم‌دار، کره، ماست، دوغ، نوشیدنی کفیر، همچنین محصولات استرلیزه شامل شیر و چربی‌های مختلف و محصولات پودری مانند پودر شیر خشک و پودر آب پنیر است.

مدیرعامل پگاه خراسان که سابقه موفقیت‌آمیز مدیریت "پگاه گلستان" را نیز در کارنامه دارد، افزود: کنسانتره پروتئین شیر MPC برای نخستین‌بار در سال 1389 خورشیدی در شرکت پگاه خراسان فرموله و تولید شده است.

سمیعی خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های انجام‌شده، فناوری تولید کنسانتره پروتئین شیر MPC در اختیار پگاه فارس و اصفهان نیز قرار گرفته است تا با افزایش تولید، واردات این محصول به کشور از بین برود.

وی درباره ویژگی‌های کنسانتره پروتئین شیر MPC تصریح کرد: هر یک کیلوگرم کنسانتره پروتئین شیر MPC از حدود 27 کیلوگرم شیر تهیه شده و در تولید بسیاری از محصولات لبنی نظیر ماست و خامه کاربرد دارد.

گفتنی است، این کارخانه برای نخستین‌بار محصول MPC را با میزان پروتئین 65 تا 70 درصد از شیر درست کرده‌ که برای محصولات صنعتی به کار می‌رود.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ساعت 15:21  توسط محسن یحیائی  | 

محصولات باغی ارگانیک زمستانه با توجه به حجم کم تولیدی و استقبال بازار مصرف، تمام شد.

 

دبیر انجمن ارگانیک ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) درباره وضعیت تولید میوه‌های ارگانیک گفت: با استقبال مناسب مصرف‌کنندگان و افزایش صادرات میوه‌های ارگانیک که در ماه‌های گذشته در بازار مصرف وجود داشت، تمام تولیدات ارگانیک به پایان رسیده است.

مهدی مهدی‌پور افزود: میوه‌های ارگانیک زمستانه سهم کمی از بازار تولیدات کشاورزی را تشکیل می‌دهد که عمده این محصولات نیز به خارج از کشور صادر می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: انار، کیوی و پرتقال از عمده محصولات باغی ارگانیکی بوده که در فصل زمستان در کشور تولید می‌شود.

دبیر انجمن ارگانیک ایران ادامه داد: برای عرضه دوباره میوه‌های ارگانیک به بازار مصرف، باید تا اردیبهشت‌ماه و اوایل خردادماه و ورود میوه‌های بهاره صبر کرد.

مهدی‌پور تصریح کرد: در میان میوه‌های بهاره، آلبالو، گیلاس و سیب ازجمله محصولات ارگانیکی است که در این فصل روانه بازار می‌شود.

گفتنی است، بنا بر آخرین آمار در دسترس، سالانه 90 هزار هکتار محصول ارگانیک در کشور تولید می‌شود، که سه درصد کل تولیدات کشور است.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ساعت 15:19  توسط محسن یحیائی  | 

در حالی که بازار عراق فرصت مناسبی برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران به‌شمار می‌رود، به‌علت عدم برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری، عملاً از دست رفته تلقی می‌شود.

 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: کشور عراق یکی از بهترین بازارهای ممکن برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران به‌شمار می‌رود که عدم سیاست‌گذاری و تدوین برنامه باعث شد این فرصت استثنائی به نفع کشورهای رقیب مصادره شود.

محمدرضا امیری کهنوج افزود: صادرات انواع محصولات باغی و فرآوری‌شده، همچنین صنایع غذایی، لبنیات، محصولات زراعی، عسل، تخم‌مرغ، مرغ، چای و بسیاری از محصولات کشاورزی دیگر بازار خوبی در عراق پیدا می‌کردند که بازرگانان ایرانی به‌علت عدم ساماندهی نتوانستند از آن استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: نزدیکی دو کشور همچنین باعث کاهش قیمت تمام‌شده محصولات و عرضه آنها در کشور عراق می‌شد که یکی از نقاط مثبت صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق محسوب می‌شود.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هرچند خط صادراتی ایران به این کشور کم و بیش با عرضه محصولات کشاورزی نظیر سیب‌زمینی، پیاز، محصولات غذایی و برخی از محصولات لبنی دنبال می‌شود، اما برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در کشورهایی نظیر ترکیه، پاکستان و حتی هندوستان حاکی است که این کشورها عراق را به‌عنوان یکی از بازارهای هدف خود شناسایی کرده و با تدوین برنامه برای به‌دست آوردن همه فرصت‌های عرضه، امکانات مالی و اعتباری خود را بسیج کرده‌اند.

امیری کهنوج تصریح کرد: مرجوع شدن سیب‌زمینی به‌علت نیترات بالا، عدم بسته‌بندی مناسب محصولات باغی و یا بالا بودن قیمت تمام‌شده محصولات کشاورزی در ایران و عدم ثبات قیمت در بازار داخلی کشور از مهم‌ترین دلایلی است که باعث شده بازار صادراتی عراق با وجود کشش بسیار، از کف صادرکنندگان ایرانی برود.

وی یادآور شد: هرچند کشورهای رقیب برنامه‌ریزی مدونی برای نفوذ در بازارهای عراق در اختیار دارند، اما هنوز فرصت برای جبران وجود دارد و در صورتی که اراده در تشکل‌های تولیدی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و به‌ویژه سازمان توسعه تجارت وجود داشته باشد، با تدوین استراتژی نظیر ارائه مشوق‌های صادراتی، نظارت بر بسته‌بندی و حمل و نقل و کنترل قیمت‌ها امکان به‌دست آوردن فرصت‌های از دست رفته در عراق وجود دارد.

امیری کهنوج تأکید کرد: توسعه خط صادراتی کشاورزی در ایران نیازمند بسترسازی در میان تشکل‌های تولیدی و بدنه مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ از سوی دیگر، باید مدیریت کارآمد از مزرعه کشاورزان را برای تولید محصول صادراتی اداره کند و این مهم جز با ترویج و آموزش‌های نوین به کشاورزان مقدور و میسر نخواهد شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 22:43  توسط محسن یحیائی  | 

پس از ورود موفق گوساله‌های ژنومیک به کشور برنامه‌ریزی برای تولید مرغ لاین مادر نیز در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، رئیس مؤسسه جهاد استقلال در مصاحبه مطبوعاتی امروز که به مناسب طلوع سی‌وششمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایانا گفت: با هماهنگی‌هایی که با معاونت امور بهبود تولیدات دامی انجام شده است، مواد ژنتیکی حاصل از گوساله‌های ژنومیکی که به کشور وارد شده، قرار است به گله‌های اصیل تزریق شود.

محمدرضا شافعی‌نیا افزود: در حال حاضر گوساله‌های ژنومیکی که برای تولید شیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، 60 تا 70 هزار دوز در ماه تولید دارد و در زمینه ورود مواد ژنتیکی از دام‌های اصیل، مباحث قرنطینه‌ای به انجام رسیده و به‌زودی از کشور آلمان وارد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه ورود گوسفندهای ژنومیک نیز شناسایی‌های لازم و مطالعات اولیه به انجام رسیده و محموله‌های وارداتی مراحل قرنطینه را در کانادا می‌گذراند.

 

واردات ماشین‌آلات کشاورزی با توجه به تخصیص ارز

رئیس مؤسسه جهاد استقلال حمایت از بخش تولید برای تأمین نیازهای اولیه و در مجموع غذای مردم را مهم‌ترین وظیفه جهاد استقلال و سایر مؤسسه‌های زیرمجموعه برشمرد و ادامه داد: اقتصادی کردن تولید با افزایش بهره‌وری و استفاده از توسعه تکنولوژی‌ها، اشتغال و جوان کردن بخش از مهم‌ترین وظیفه ما محسوب می‌شود.

شافعی‌نیا تصریح کرد: برای توسعه مواد پروتئینی ازجمله شیر و گوشت در کشور، تأمین منابع اولیه خوراک دام در دستور کار است و در این راستا تمامی اقدامات لازم برای حمایت انجام می‌شود.

وی به تکنولوژی قدیمی مکانیزاسیون در کشور اشاره کرد و یادآور شد: با ورود برخی از ادوات کشاورزی ازجمله ادوات شالیزاری که در گذشته به آن توجه نشده بود، تلاش کردیم تا خلاء ناشی از کمبود تکنولوژی‌ها را مرتفع کنیم.

شافعی‌نیا تأکید کرد: ورود تکنولوژی جدید منجر به افزایش بهره‌وری می‌شود و علاوه بر آن، تولید موفقی را رقم می‌زند.

وی اظهار داشت: در چهار ماه گذشته تأمین منابع برای ورود ادوات شالیزاری از کشورهای آلمان، ایتالیا و ژاپن شدت گرفته است و در برنامه داریم تا بر اساس میزان ارز تخصیص داده شده، واردات ماشین‌آلات و تجهیزات مکانیزه را در دستور کار قرار دهیم...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 22:32  توسط محسن یحیائی  | 

تراکتورسازی تبریز امسال با درآمد 900 میلیارد تومانی، نسبت به مشابه سال گذشته شش درصد رشد تولید دارد و با توجه به کیفیت محصولات و بازاریابی مناسب خود در حیات خلوت آمریکا به‌طور تنگاتنگ با اروپا و کشورهای آمریکایی رقابت می‌کند.

 

مدیرعامل شرکت تراکتورسازی تبریز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با بیان اینکه این شرکت حدود 10 سال است که 55 میلیارد تومان از دولت طلب دارد و مذاکرات ما با دولت‌ها تاکنون به جایی نرسیده است، گفت: تراکتورسازی تبریز بدون حمایت دولت و اتکا به توان محققان و طراحان داخلی پیشرفت‌های بسیار خوبی کسب کرده است، به‌طوری که تراکتورسازی تبریز از نظر تولید، بازاریابی، خدمات پس از فروش و کیفیت محصول در خاورمیانه بی‌نظیر است.

ابوالفتح ابراهیمی با بیان اینکه در سال جاری تاکنون 17 هزار دستگاه انواع تراکتور در این شرکت تولید شده است که نسبت به مشابه سال گذشته شش درصد رشد داشته است، افزود: 25 درصد از محصولات تولیدی خود را به کشورهای آمریکای لاتین، آسیای میانه، آفریقا و عراق صادر می‌کنیم و کیفیت و توان بالای تولید ما باعث شده است که کشورهای اروپایی و آمریکایی با ایران در آمریکای لاتین رقابت تنگاتنگی داشته باشند و حضور ایران هرساله در این کشورها پررنگ‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه مهندسان داخلی، تراکتور 150 اسب بخار سنگین را طراحی کرده‌اند که فقط چند کشور در دنیا موفق به ساخت آن شده‌اند، خاطرنشان کرد: هفته آینده نمایندگان پنج کشور آفریقایی ازجمله آفریقای جنوبی برای مذاکره با ما، با به ایران می‌آیند تا شرکت تراکتورسازی تبریز شعبه‌ای در کشورشان ایجاد کند و در این رابطه مذاکرات بسیار خوبی نیز با آفریقای جنوبی انجام شده است.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم دی ۱۳۹۲ساعت 23:45  توسط محسن یحیائی  | 

شرکت "امارات آکواتک" این مزرعه پرورش ماهی را در فضایی به مساحت 56 هزار متر مربع تحت حمایت حاکم ابوظبی راه‌اندازی کرده است.

 

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی امارات (WAM)، "امارات آکواتک" در این مزرعه محصولات گران قیمت خاویار را تحت برند "یاسا خاویار" با حداکثر ظرفیتتولید سالانه 35 تن خاویار و 700 تن محصولات ماهی خاویار تولید خواهد کرد.

این شرکت اعلام کرده که از جدیدترین فن‌آوری روز دنیا و بهترین روش‌های فعالیت برای تولید محصولات تازه بهره خواهد برد.


این خبر را در کنار سایر اخبار سقوط تک محصولات کشاورزی و صنایع دستی جهانی ایران مثل زعفران و پسته و فرش و ... بگذاریم و به هوش باشیم که رقبا در سایه ی غفلت ما با سرمایه گذاری های فراوان برای افزایش قدرت خود این عرصه ها را از صفر در اختیار خود می گیرند و قطب می شوند.


+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 0:48  توسط محسن یحیائی  | 

در راستای توسعه تولید ماهیان خاویاری در کشور قرار است بچه‌ماهیان خاویاری دورگه تک‌جنسی به کشور وارد شود.

 

مدیرکل دفتر توسعه بازار شیلات ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر درباره توسعه همکاری‌های بین‌المللی بین ارمنستان و آذربایجان غربی گفت: در صورت توسعه کشت ماهیان خاویاری در کشور، نیاز است تا واریته‌های کشورهای معروف وارد شود.

دکتر عیسی گلشاهی افزود: سابقه گونه‌های هیبرید و دورگه ماهیان خاویاری مربوط به شوروی سابق بوده و بخشی از آن به جمهوری ارمنستان به ارث رسیده است که این راستا همکاری‌های مشترکی در دستور کار است.

وی خاطرنشان کرد: ورود بچه‌ماهیان دورگه هیبرید برای بازار ایران مفید است و هیچ‌گونه مشکلی برای گونه‌های موجود به‌وجود نخواهد آورد، چرا که تمامی آنها تک‌جنس است.

گلشاهی ادامه داد: گونه‌های دورگه ارمنی بازدهی کوتاه‌تری داشته و محصولشان به‌سرعت به تولید اقتصادی می‌رسد.

وی تصریح کرد: توسعه تولید ماهیان خاویاری برای تولید گوشت و خاویار از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته و قرار است سالانه میزانی از تولید گوشت به این گونه اختصاص یابد.

 

صادرات 610 کیلوگرمی خاویار پرورشی

مدیرکل دفتر توسعه بازار شیلات ایران یادآور شد: به‌منظور صادرات مجدد می‌توان پس از ورود بچه‌ماهیان، بسته‌بندی‌های لازم را انجام داد و صادرات به سایر کشورها را به انجام رسانید.

گلشاهی تأکید کرد: در شش‌ماهه نخست سال جاری 610 کیلوگرم خاویار پرورشی صادر شده است و تا پایان سال جاری نیز پیش‌بینی می‌شود که به رقم یک تن برسد.

وی درباره وضعیت خوراک واحدهای پرورشی خاویاری و سایر آبزیان اظهار داشت: در کمبود نهاده‌ها در برهه‌ای وجود داشت، اما از آنجا که نهاده‌های مورد نیاز برای بخش شیلات از گذشته نیز فارغ از کمک‌های یارانه‌ای بوده است، بدین ترتیب مشکلات کمتری در این بخش را شاهد بودیم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ساعت 23:45  توسط محسن یحیائی  | 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، رئیس ستاد برگزاری این نمایشگاه، امروز در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: این نمایشگاه با توجه به جایگاه خطیر صنایع غذایی به‌ویژه تولید غذاهای ایرانی که تمام آنها حلال است، می‌تواند فرصت گران‌بهایی برای شناساندن غذاهای ایرانی آماده و نیمه‌آماده به کشورهای مسلمان منطقه باشد.

سیدزین‌العابدین هاشمی با بیان اینکه برای این نمایشگاه رایزنی‌های مفید و مؤثری برای قطعیت حضور رایزن‌های کشورهای همسایه و آسیای میانه در جریان روزهای برگزاری نمایشگاه شده است، افزود: برای نخستین‌بار، تشریفات و تدارک‌های لازم برای برگزاری نمایشگاهی با افتتاحیه مناسب و آبرومند و در شأن یک نمایشگاه بین‌المللی دیده شده است.

وی با بیان اینکه همزمان با این نمایشگاه همایش مدیران صنعت غذا و کیترینگ کشور نیز پیش‌بینی شده است تا از فعالان این بخش تقدیر شود، خاطرنشان کرد: معیار داوری در این زمینه برای سال نخست بر اساس ارزیابی و ملاحظات سازمان‌های توسعه و استاندارد ایران خواهد بود.

رئیس ستاد برگزاری نخستین نمایشگاه غذاهای آماده، نیمه‌آماده، کیترینگ و صنایع وابسته در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر تمایز این نمایشگاه با برخی موازی‌کاری‌ها ادامه داد: متأسفانه در این زمینه روند اطلاع‌رسانی‌ها خطا بوده است، به‌گونه‌ای که به ضرس قاطع می‌گویم در حوزه کلان نمایشگاه‌های کشاورزی و صنایع غذایی جز شرکت "پالارسامانه" که مجری نمایشگاه جنرال ایران اگروفود بوده و "ایران‌فودکس" که مجری نمایشگاه صرفاً غذایی است، سایر موارد مشابه به اسم جشنواره مجوز گرفته، اما با عنوان نمایشگاهی مبادرت به فعالیت می‌کنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ساعت 23:40  توسط محسن یحیائی  | 

کاهش تولید پسته و زعفران مهم‌ترین اقلام صادراتی کشاورزی، کشور را تهدید می‌کند.

 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: در حالی که ایران تولید پسته 300 هزار تنی را نیز در کارنامه دارد، در چند سال اخیر با دلایلی نظیر تغییرات آب و هوا، خشکسالی و کم‌آبی با کاهش تولید پسته روبه‌رو شده است.

محمدرضا امیری کهنوج افزود: کاهش تولید پسته تا مرز 150 هزار تن برای سال جاری در حالی است که زمینه قدرت گرفتن کشور رقیب در بازارهای بین‌المللی فراهم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به‌نظر می‌رسد شرایط پسته وارد مرحله خطرناکی شده و برای حفظ مزیت اقتصادی کشور در بخش کشاورزی باید پسته با تشکیل کمیته‌های حمایتی در دولت و مجلس از بحران خارج شود.

امیری کهنوج ادامه داد: محصولی که با ارزآوری بسیار شناخته شده، باید دلایل کاهش تولید آن شناسایی و کنترل آفات و بیماری‌ها و مدیریت توزیع آب، وضعیت پسته را از حالت هشدار خارج کند.

 

زعفران، پژوهشگاه تخصصی می‌خواهد

نماینده مردم کهنوج در جنوب کرمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زعفران همچنین از مهم‌ترین محصولات ارزآور کشور است که به‌شدت با مکانیزم‌های مختلف تهدید می‌شود.

وی یادآور شد: خارج شدن پیازهای زعفران از خاک خراسان جنوبی و انتقال آن به افغانستان، تمرکز دانشمندان چینین برای افزایش راندمان تولید و همچنین کشت سنتی زعفران و استفاده از سموم ازجمله تهدیدات زعفران کشور است.

امیری کهنوج تأکید کرد: هرچند برنامه جامع زعفران هنوز به نتیجه نرسیده است و در صورت اجرای این برنامه، تولید و صادرات این محصول ساماندهی می‌شد، اما به‌نظر می‌رسد راه‌اندازی پژوهشگاه تخصصی زعفران به‌عنوان یک ضرورت بخش کشاورزی باید در اولویت وزارت جهاد کشاورزی به‌ویژه سازمان تحقیقات قرار گیرد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ساعت 23:30  توسط محسن یحیائی  | 

طبق بخشنامه گمرک ایران، عوارض صادرات زعفران در هر مقدار و بسته‌بندی حذف شد.

به گزارش روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران، بر اساس بخشنامه گمرک ایران به گمرکات سراسر کشور، صادرات زعفران در هر مقدار و بسته‌بندی مشمول اخذ عوارض صادراتی نیست و عوارض صادراتی آن حذف شده است .

 

این اقدام از طریق دفتر صادرات و پیرو مکاتبه با دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت و استعلام از آن سازمان به عمل آمده است و بر اساس این بخشنامه صادرات زعفران از تاریخ 1/7/92 در هر مقدار و بسته بندی مشمول اخذ عوارض صادراتی نیست.

 

بنابراین گزارش گمرکات اجرائی موظفند وفق مقررات نسبت به لحاظ نمودن این بخشنامه از تاریخ یاد شده اقدام کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 13:2  توسط محسن یحیائی  | 

به گزارش ایانا، در این آیین مصطفوی امام جمعه زاوه ضمن ایراد سخنانی، زعفران را یکی از نعمت های خراسان رضوی برشمرد و راه ازدیاد این نعمات را شکرگزاری و همکاری با مسئولین در جهت تولید با عملکرد بالاتر و کیفیت بهتر و کمک به سلامت جامعه با تولید محصولات ارگانیک دانست .

فرماندار زاوه نیز ضمن بیاناتی از راه اندازی صندوق اعتباری حمایت از تولیدکنندگان زعفران ارگانیک خبر داد .

وی برگزاری جلسات متعدد سه جانبه با شورای ملی زعفران، اتحادیه دهیاران خراسان رضوی و شرکت متولی امر را مقدمه این حرکت ذکر کرد و حمایت صد درصدی خود را از اجرای تولید محصولات ارگانیک به ویژه زعفران که منجر به صادرات با برند محل تولید می شود را اعلام نمود.

سپس معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در همین راستا به برنامه های حمایتی سازمان جهاد کشاورزی پرداخت و گفت: در سال 60 میزان 150 هکتار زعفرانکاری در تربت حیدریه داشتیم و هم اکنون 25 هزار هکتار زعفران داریم.

 

مهندس ساربان افزود : علیرغم اینکه شنیده می شود در بعضی از کشورها به امر تولید زعفران می پردازند ما می توانیم با بالابردن راندمان، تولید محصول بهداشتی و صادرات با برند ایرانی، رعایت اصول به نژادی، به زراعی و سیاستگذاری مطلوب جایگاه خود را در این زمینه تیین و تثبیت نموده و این تهدید را به فرصت تبدیل نماییم.

وی اضافه کرد :این نکته را باید در نظر داشت که مصرف کننده زعفران در جهان متقاضی محصول ارگانیک و در تمام طول سال است و تولید کنندگان به این دو اصل باید توجه ویژه داشته باشند .

در ادامه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زاوه اظهار داشت: روستای صفی آباد 1700 هکتار زعفران کاری دارد که 1400 نفر بهره بردار به این امر اشتغال دارند.

مهندس ادیب افزود : 31 هکتار زعفران ارگانیک در مزارع شرکت متولی این سایت کشت شده و مجوز یک تن صادرات زعفران توسط شرکت سرس آلمان به نمایندگی خانم مهندس خاکپور گرفته شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که با مشارکت همه زعفران کاران شاهد محصول ارگانیک با برند ایران و یا روستای صفی آباد در سطح جهان باشیم.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 12:54  توسط محسن یحیائی  | 

مهندس محمود حجتي وزير جهاد كشاورزي با حضور در اتاق بازرگاني تهران به تشريح برخي از مشكلات پيش روي حوزه كاري و مديريتي خود پرداخت و گفت: با معضلات زيادي مواجه هستيم كه بخش عمده آن طي سال هاي اخير ايجاد شده تا آنجا كه برخي از سازمان ها و نهادهاي مربوط به وزارت جهاد كشاورزي عملا از حيز انتفاع خارج شدند.او افزود: اين در حالي است كه بسياري از شركت هاي خدماتي اين حوزه وضعيت نامناسبي پيدا كرده به طوري كه يا بدهكار هستند يا آنكه غير مفيد شده اند. به گزارش سايت خبري اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران، وزير جهاد كشاورزي در عين حال از تهيه كود فسفات طي دو ماه اخير خبر داد و گفت: كشور ما خوشبختانه داراي ظرفيت هاي بالايي در تمامي حوزه ها است و تنها نياز به مديريت صحيح وجود دارد تا به رغم وجود گرفتاري ها و مشكلات عديده، روند توليد و فعاليت اقتصادي دچار اخلال نشود. وزير جهاد كشاورزي ياداور شد:طي دو ماه اخير، در مجموعه وزارت جهار كشاورزي تلاش كرديم با همكاري برخي شركت ها نخستين محموله فسفات را وارد كنيم و تحويل بگيريم و در حال حاضر نيز قرارداد خريد نزديك به 500 هزار تن فسفات نيز بسته شده و كشتي هاي حامل آن نيز در حال پهلوگيري در بنادر كشور هستند.

مهندس حجتي همچنين به موضوع توليد خرما در كشور اشاره كرد كه به گفته وي، ايران با توليد سالانه يك ميليون تن خرما جزو بزرگترين توليدكنندگان اين محصول در جهان است. او افزود: به رغم اين آمار هنگامي كه آدرس اين ميزان توليد خرما را رديابي مي كنيم در نهايت به 300 تا 400 هزار تن خرماي توليدي در كشور مي رسيم، كه يا آن آمار يك ميليون تن در سال اشتباه است، يا آنكه در بسته بندي و فرآوري محصول خرما همچنان دچار مشكل هستيم. وي تصريح كرد كه اتاق بازرگاني تهران به خوبي قادر است در زمينه محصول خرما و توليد آن، كمك يار وزارت جهاد كشاورزي باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 23:39  توسط محسن یحیائی  | 

در حالی که سال گذشته حدود 300 هزار تن محصول راهبردی گندم در خراسان شمالی تولید شد، در سال جاری با قیمت یک‌هزار و 50 تومانی قطعاً سطح زیر کشت و تولید این محصول استراتژیک افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: گندم یکی از محصولات راهبردی است که تولید و خودکفایی آن برای کشور ارزش بسیار زیادی دارد، اما در سال‌های اخیر بی‌مهری‌های زیادی به آن شده، به‌طوری که بخشی از آن سهم خوراک دام و طیور می‌شد.

ابوالفضل یاوری افزود: با تصدی حجتی بر وزارت جهاد کشاورزی، اهمیت دادن به این محصول استراتژیک در اولویت قرار گرفته است، به‌طوری که برای نخستین‌بار در ابتدای فصل کاشت، قیمت تضمینی آن مشخص شد که انگیزه بسیار زیادی به گندمکاران می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: این استان سال جاری حدود 300 تن گندم تولید کرده که 130 هزار تن آن توسط مراکز خرید تضمینی خریداری شد، این در حالی است که سال گذشته این میزان بسیار کمتر بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ادامه داد: در سال گذشته فقط 40 هزار تن گندم در استان تحویل مراکز خرید دولتی شد، این در حالی است که بخش زیادی از آن به‌دلیل گران بودن جو، صرف خوراک دام و طیور شد.

یاوری تصریح کرد: در سال جاری تعیین قیمت یک‌هزار و 50 تومانی برای این محصول قطعاً هم سطح زیر کشت و هم تولید را افزایش می‌دهد و همچنین تمایل برای فروش به مراکز خرید تضمینی بیشتر می‌شود و یک گام بلند به خودکفایی برداشته می‌شود.

وی یادآور شد: با دستور وزیر، کارگروه ستاد کشت گندم در این استان فعال شده است که تاکنون این ستاد هفت جلسه تشکیل داده است تا عوامل تولید را به نحو احسن مدیریت کند.

یاوری تأکید کرد: ریاست ستاد با رئیس سازمان و دبیر ستاد نیز با معاون بهبود تولیدات گیاهی است که باید از تمام پتانسیل‌های استان برای افزایش تولید گندم استفاده شود.

وی به برداشت پیاز نیز اشاره کرد و اظهار داشت: برداشت پیاز تا 20 روز آینده ادامه دارد و امسال این استان 130 هزار تن از این محصول تولید می‌کند که 800 هزار تن آن مازاد تولید است که به کشورهای پاکستان و عراق و سایر استان‌های کشور صادر می‌شود و قیمت آن سر مزرعه 400 تومان است که با توجه به هزینه تولید، صرفه اقتصادی مناسبی برای کشاورز ندارد.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 23:23  توسط محسن یحیائی  | 

فعالیت بخش اقتصادی سفارتخانه‌ها در حوزه بازاریابی و شناخت ذائقه مشتریان بین‌المللی باعث افزایش صادرات محصولات کشاورزی می‌شود.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: پیش از این هم روال در وزارتخانه‌ها این بوده است که بخش اقتصادی خود را به‌گونه‌ای فعال کنند که ظرفیت‌های اقتصادی کشور در حوزه صادرات تقویت شود، اما عملاً در حوزه بازاریابی بخش کشاورزی اقدامی صورت نگرفته است.

ابراهیم نکو افزود: در شرایط کنونی، دیپلماسی باید به کمک اقتصاد کشور بیاید تا بتوان محصولاتی که دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند و صادرات انبوه نیز در تولید آنها وجود دارد، صادر کرد.

وی خاطرنشان کرد: عدم شناسایی بازار و بازارسازی باعث شده فرصت‌های زیادی از دست برود.

این کارشناس تصریح کرد: ایران در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی دارای مزیت اقتصادی و تولید انبوه است، با این وجود، میزان صادرات محصولات کشاورزی ایران منحصر به زعفران، پسته و خشکبار بوده است.

نکو با اشاره به ظرفیت بازار کشورهای اسلامی تصریح کرد: در قالب برند حلال، امکان صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد، اما به‌جز صنایع غذایی که پیش از این صادرات آنها به بازارهای بین‌المللی صورت می‌گرفت، اقدامی جدی برای توسعه صادرات به‌عمل نیامده است.

وی یادآور شد: اکنون کشورهای حوزه خلیج فارس بازار خوبی برای محصولات صیفی ایران هستند؛ این در حالی است که بسته‌بندی مناسب و حمل و نقل مناسب صادرات محصولات صیفی در بنادر جنوبی آماده‌سازی نشده است.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 23:2  توسط محسن یحیائی  | 

  • مدت‌هاست که خاک کشورمان برای ساخت پروژه‌های مختلف و جزیره‌سازی به کشورهای همسایه، فرستاده می‌شود. در حالی که فروش خاک کشور براساس آنچه در قانون اساسی آمده، خلاف است. طوری‌که‌به گفته عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس، اگر فروش خاک کشور ادامه یابد، مجلس شورای اسلامی از هرگونه اهرمی حتی تحقیق و تفحص برای جلوگیری از ادامه‌دار بودن آن استفاده می‌کند. 
    کمال‌الدین پیرموذن درباره فروش خاک کشور می‌گوید: «عمده این فروش به کشورهای عربی است. ولی متاسفانه آماری از مقدار و میزان آن وجود ندارد.» به گفته او، لازم است که مسئولان دست از این اقدامات بردارند، در غیراین صورت، این امر از طریق مراجع قضایی رسیدگی می‌شود. او همچنین ادامه می‌دهد: «فراکسیون محیط‌زیست حتما در اولین جلسه این موضوع را با مسئولان در میان می‌گذارد و تمکین نکردن به قانون برخی از مسئولان را پیگیری می‌کند.» براساس گفته‌های کارشناسان این اقدامات بیشتر در منطقه خلیج‌فارس است. 
    فروش خاک کشور علاوه بر این‌که بحث عرق ملی را با خود به دنبال دارد، موضوع به‌هم‌خوردن ساختار اکولوژیکی خلیج‌فارس و اثرات مخرب زیست‌محیطی را هم مطرح می‌کند. البته به‌گفته بهزاد سعیدپور، عضو هیات علمی دانشگاه محیط‌زیست، سال‌های سال است که سنگ‌ها و خاک معادن فروخته می‌شود. ولی به‌طور‌کلی، بعد از نفت، خاک از مهم‌ترین منابع کشور به حساب می‌آید. اصولا تا حدود یک متر از روی هر زمینی خاک کشاورزی است؛ در حالی که تولید خاک به زمان خیلی طولانی نیاز دارد. البته بحث این‌که خاک معمولی یا کشاورزی باشد در این زمان متفاوت است. سعیدپور همچنین ادامه می‌دهد: «با این موضوع باید از اصل و پایه برخورد شود. چراکه سال‌هاست سنگ معادن، شن و ماسه کشور فروخته می‌شود. فقط مشکل این‌جاست که معادن را خاک نمی‌دانند.» به گفته او، چنین اقدامی به طور طبیعی به کشاورزی کشور صدمه می‌زند. 
    علاوه بر این، براساس گزارش‌های منتشر شده، جزایری به مساحت 50 کیلومتر مربع به اسم جزایر «النخیل» موسوم به «پالم آیلند» در سواحل جنوبی خلیج‌فارس و در کشور امارات با خاک کشورمان ساخته شده که هم تهدیدی برای محیط‌زیست خلیج‌فارس محسوب می‌شود و هم خواسته یا ناخواسته تیشه بر ریشه معادن و منابع ایران می‌زند. اسماعیل کهرم پیش‌تر در این‌باره گفته بود، یکی از مهم‌ترین ضررهای قاچاق خاک از ایران به کشورهای خلیج‌فارس آن است که در وهله نخست با کندن خاک، منابع زمینی دچار تخریب می‌شوند و خاکی را که زنده بوده و در اکوسیستم نقش فعال بازی می‌کرده است، دچار مرگ می‌کنند و آن‌گاه این خاک مرده را (قانونی یا غیرقانونی) به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس می‌برند و در ساخت جزایر مصنوعی از آن استفاده می‌کنند. کهرم در مورد این جزیره‌سازی‌های کشورهای عربی گفته بود وقتی این خاک و سنگ را در کف خلیج‌فارس می‌ریزند، موجب از بین رفتن حیات کف خلیج و کف‌زیانی که در آن مناطق زندگی می‌کنند، می‌شوند. 

بهار نیوز

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 13:57  توسط محسن یحیائی  | 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سهامداران شرکت های قندی در نامه خود اعلام کردند که "بر آن نیستیم که نسبت به واردات بی رویه 1.6 ملیون تنی شکر به ارزش بیش از یک ملیارد دلار با ارز مرجع 1226 تومانی و کمترین تعرفه ممکن (یک درصد) اعتراض کنیم و یا یادآور شویم که در داخل ظرفیت تولید 2.5 ملیون تن شکر وجود دارد و ما علاوه بر پاسخ گویی به نیاز 2.1 میلیون تنی کشور و خودکفایی می توانسیتم در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی از چهارمین واردکننده شکر در دنیا تبدیل به صادرکنند این محصول شویم.

بنابر آمار رسمی گمرک در سال 1391 شاهد صادرات یک میلیون و 387 هزار تن شکر وارد شده با دلار مرجع به خارج از کشور بودیم (با شماره تعرفه 17019900). هرچند که با هشدارهای فعالان این صنعت در مدت کوتاهی جلوی صادرات شکر گرفته شد اما همچنان آمار غیررسمی خبر از قاچاق ماهانه 20 هزار تن شکر خام به خارج از کشور می دهند.

در سال گذشته شاهد صادرات بیش از 245 هزار تن از تولیداتی بودیم که در آن ها از شکر به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی استفاده می شود. از مربایی که معادل وزن میوه مورد استفاده شده شکر مصرف می کند و شکلاتی که 40 درصد وزنش را شکر تشکیل می دهد تا آبمیوه و نوشابه ای که 15 درصد وزنشان را شکر تشکیل داده، همه و همه از سفره رانت شکر بهره می برند.

اگرچه مسئولان اقتصادی کشور در مورد این رانت هشدار داده بودند. برای نمونه هشدار رئیس کل بانک مرکزی که مدت زیادی از انتشار مصاحبه وی نگذشته است. (رییس کل بانک مرکزی: نمی شود شکر با دلار 1226 تومانی وارد و شکلات با دلار 3000 تومانی صادر کرد)

به هر حال نباید از نظر دور داشت رانت حاصل از اختلاف قیمت شکر 1320 تومانی در داخل کشور با 80 سنت (2400 تومان) در خارج از کشور هر فرد سودجویی را وسوسه می کند. هرچند که این روزها علاوه بر قاچاقچی ها، دلالان داخلی نیز بر این سفره پرمنفعت چنگ زده اند. به طوری که شاهد هستیم طی روزهای اخیر شکری که کارخانه ها 1320 تومان عرضه می کنند در بنکداری ها 1750 فروخته می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 16:32  توسط محسن یحیائی  | 

به گزارش خبرنگار ایسنا، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در 10 ماهه سال جاری 111 هزار و 552 کیلوگرم زعفران و پودر زعفران به ارزش 349 میلیون و 551 هزار و 622 دلار از کشور صادر شد.

بیشترین سهم را در این صادرات، انواع زعفران در بسته‌بندی 10 تا 30 گرمی آماده برای خرده‌فروشی به وزن 96 هزار و 43 کیلوگرم و ارزش 308 میلیون و 697 هزار و 406 دلار به خود اختصاص داد. این محصول در 10 ماهه امسال از نظر وزنی و ارزشی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب 49.3 و 51.7 درصد رشد صادرات را تجربه کرد. همچنین قیمت متوسط صادراتی هر کیلو از این محصول طی 10 ماهه امسال 3213.5 دلار بود که جزو بالاترین ارقام در بین کالاهای صادراتی کشور محسوب می‌شود.

به صورت تفکیک شده در 10 ماهه امسال حدود 17 میلیون دلار پودر زعفران و 333 میلیون دلار زعفران از کشور صادر شد.

حدود 64 درصد از زعفران در بسته‌بندی 10 تا 30 گرمی صادراتی کشور در 10 ماهه امسال به مقصد دو بازار امارات و اسپانیا ارسال شد. چین، عربستان سعودی، هند، هنگ‌کنگ، ایتالیا، سوئد، آلمان و تایوان نیز از دیگر بازارهای بزرگ این محصول صادراتی ایران بودند. در مجموع می‌توان گفت که 90 درصد از عمده‌ترین نوع زعفران صادراتی کشور به شش بازار امارات، اسپانیا، چین، عربستان، هند و هنگ‌کنگ ارسال شد.

زعفران در 10 ماهه امسال بعد از پسته خندان دومین محصول عمده صادراتی کشور در حوزه کشاورزی و غذایی بود. همچنین زعفران در بسته‌بندی 10 تا 30 گرمی به تنهایی در مدت زمان یادشده در جایگاه بیستم عمده‌ترین محصولات صادراتی ایران جای گرفت. همچنین زعفران ایران به صورت مستقیم به حدود 40 کشور در این مدت صادر شد که البته زعفران ایرانی از طریق مناطقی مانند امارات و اسپانیا به بازارهای دیگری نیز صادرات مجدد می‌شود که با این حساب تعداد بازارهای صادراتی زعفران ایران بسیار بیشتر از 40 بازار است.

zaffir.bmp

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۱ساعت 22:56  توسط محسن یحیائی  | 

تولید کودهای آلی و زیستی ایران در خاورمیانه از نظر کیفیت و بازدهی بی‌نظیر است، به‌طوری‌که بسیاری از کشورهای جهان مشتری این محصولات هستند.

 

مدیرعامل یکی از شرکت‌های تولیدکننده کودهای آلی و زیستی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: با توجه به اینکه اکثر محصولات قیمتشان بالا رفته، ما به قیمت دو سال پیش محصولات را به فروش می‌رسانیم، در حالی که هزینه سه‌برابر شده است.

محمدحسین محمدی افزود: به‌رغم اینکه تمام مجوزهای لازم از بخش‌های مختلف ذی‌ربط دریافت کرده‌ایم، اما از بخش تولید حمایت نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تولید کودهای آلی و زیستی ایران در خاورمیانه از نظر کیفیت و بازدهی بی‌نظیر است، به‌طوری‌که بسیاری از کشورهای جهان مشتری این محصولات هستند، اما می‌خواهیم به‌منظور کمک به تولیدات سالم و باکیفیت کالاهای کشاورزی، محصول تولیدی در داخل به مصرف برسد.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: خواهان کمک حتی یک ریال از طرف دولت نیستیم، ولی انتظار داریم در فروش محصولات به ما کمک کنند.

محمدی تصریح کرد: اسپانیا، ترکیه، کشورهای مختلف آفریقایی و حوزه خلیج فارس مشتری محصول ایران هستند و این مسئله با توجه به قیمت ارز سود بیشتری دارد، اما مصمم هستیم به خاطر حمایت از تولید داخلی، تولید خود در داخل به مصرف برسد.

وی در پایان یادآور شد: تولیدکنندگان مختلف با برند تقلبی خارجی و یا عنوان دروغین تحت لیسانس شرکت‌های خارجی جنس‌های تقلبی و بی‌کیفیت وارد بازار می‌کنند که هم باعث ضرر رساندن به تولیدکنندگان و هم به کشاورزان می‌شود، اما با این وجود، اقدامی برای جلوگیری از این مسئله صورت نگرفته است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۱ساعت 17:6  توسط محسن یحیائی  | 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان جنوبی،"قهرمان رشید" در مراسم رونمایی از اولین بسته‌بندی زرشک صادراتی با استانداردهای مواد غذایی اروپا و تجلیل از فعالان بخش گیاهان دارویی استان، با اشاره به اینکه میزان صادرات در استان طی سال جاری نسبت به میزان مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است، گفت: توسعه صادرات از مهمترین اولویت‌های اقتصادی خراسان جنوبی است.

 وی با بیان اینکه مقدمات صادرات زرشک به اروپا از سال گذشته با راه‌اندازی کانون ملی زرشک و عناب به انجام رسیده است، افزود: اولین بسته‌بندی زرشک صادراتی با استانداردهای مواد غذایی اروپا امروز رونمایی می‌شود.

 او به فعالیت 15 واحد فرآوری زرشک در استان اشاره کرد و ادامه داد: از این تعداد، پنج واحد فراوری فعال است که به زودی زمینه‌های لازم برای توسعه فعالیت‌های 10 واحد دیگر نیز فراهم می‌شود.

 استاندار خراسان جنوبی، زرشک را یکی از محصولات استراتژیک استان ذکر کرد و گفت: طرح ارتقاء زرشک به منظور افزایش ارزش افزوده این محصول در مناطقی از استان با 300 میلیون ریال اعتبار به مرحله اجرا در آمده که نتایج بسیار خوبی داشته است.

 رشید با بیان اینکه کشاورزی از جمله مهم‌ترین محورهای توسعه اقتصادی استان محسوب می‌شود، افزود: 50 هزار خانوار در استان در مراحل کاشت، داشت، برداشت و محصولات وابسته به کشاورزی در حال فعالیت هستند که نشان دهنده جایگاه بالای کشاورزی در خراسان جنوبی است.

 وی با اشاره به اینکه جهت اصلی در برنامه‌ریزی‌ها در بخش کشاورزی باید کمک به کشاورزان باشد، گفت: تاکنون اقدامات خوبی در این رابطه از جمله حذف واسطه‌ها صورت گرفته که منجر شده است سود واقعی نصیب کشاورزان شود.

 استاندار خراسان جنوبی کمک به صاحبان صنایع و تولید کنندگان را از دیگر جهت‌های اصلی در سیاسیت‌های اقتصادی استان ذکر کرد و یادآور شد: کمک به صنایع تبدیلی، تکمیلی، غذایی و سایر فعالین وابسته در امر کشاورزی از دیگر مواردی است که به جد مورد توجه قرار گرفته است.

 گفتنی است؛ یکشنبه آینده 500 هزار بسته 150 گرمی زرشک صادراتی با استانداردهای مواد غذایی اروپا به کشور آلمان صادر خواهد شد.

همچنین در این جلسه از فعالان برتر در بخش گیاهان دارویی نیز تجلیل شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۱ساعت 0:17  توسط محسن یحیائی  | 

سالانه حدود 300 هزار تن خیار گلخانه‌ای در یزد تولید می‌شود که 60 درصد آن معادل ارزش ارزی 180 میلیون دلار به روسیه صادر می‌شود.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) گفت: سطح زیر کشت گلخانه های استان یک‌هزار هکتار است که 12 هزار و 500 نفر در آنها مشغول به فعالیت هستند.

سیدجمال سجادی‌پور افزود: محصولات گلخانه‌ای استان در دو فصل شهریور و بهمن‌ماه کاشت می‌شوند و محصول آنها زمانی به بازار می‌آید که معمولاً تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بخش زیادی از محصولات گلخانه‌ای استان به خارج از کشور صادر می‌شود. به‌طوری‌که امسال صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

سجادی‌پور ادامه داد: سالانه حدود 300 هزار تن خیار گلخانه‌ای در یزد تولید می‌شود که 60 درصد آن معادل ارزش ارزی 180 میلیون دلار به روسیه صادر می‌شود.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: 180 هزار تن خیار سبز به خارج از کشور که عمدتاً روسیه است، به قیمت هر کیلوگرم یک دلار صادر می‌شود که 180 میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم بهمن ۱۳۹۱ساعت 17:17  توسط محسن یحیائی  | 

مديركل دفتر بهبود كيفيت، فرآوري و توسعه بازار آبزيان از صادرات نيم تني خاويار پرورشي در 9 ماهه امسال خبر داد و گفت: عمده متقاضيان و خريداران خاويار پرورشي ايراني از اتحاديه اروپا، آمريكا، ژاپن و امارات هستند.

عيسي گلشاهي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: در هشت ماهه امسال حدود 100 كيلوگرم خاويار پرورشي صادر شد اما اين ميزان در پايان آذرماه به 500 كيلوگرم رسيد كه شروع خوبي براي صادرات خاويار پرورشي ايراني است.

وي‌ خاطر نشان كرد: در سال‌هاي گذشته سالانه حدود دو تن خاويار دريايي به كشورهاي مختلف صادر مي‌شد كه هر تن از اين محصول حدود 1.8 ميليون دلار براي كشور ارزآوري داشت.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم بهمن ۱۳۹۱ساعت 0:47  توسط محسن یحیائی  | 

سازمان دامپزشكي كشور سلامت محصولات شيلاتي پرورشي اعم از ماهيان سردآبي، گرم‌آبي و ميگو را از نظر ميزان باقي‌مانده كود، سموم و فلزات سنگين را تأييد و اعلام كرد: ايران توليدكننده سالم‌ترين محصولات شيلاتي در جهان است.
كاظم عبدي - مدير كل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي آبزيان سازمان دامپزشكي - در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار كرد: كودهاي معدني و آلي در همه كشورها براي باروري استخرهاي پرورش ماهي استفاده مي‌شوند اما براي اجراي عمليات پرورش مسوولانه آبزيان و حفظ سلامت مصرف‌كنندگان بايد ميزان و زمان مصرف آن‌ها به صورت دقيق برنامه‌ريزي شود.
وي با بيان اين‌كه ماهيان دريايي عمدتا فيتوپلانكتون‌ و زئوپلانكتون مصرف مي‌كنند افزود: كود براي پرورش ماهيان گرم‌آبي در آذر و اسفندماه استفاده مي‌شود و از آنجا كه دوره بقاء آن‌ها محدود است، باقيمانده‌اي در آبزيان نخواهد داشت.
عبدي با اشاره به اينكه نمونه‌برداري از مزارع پرورشي و بازار عرضه ماهيان گرمابي در كشور از ابتداي امسال آغاز شده است گفت: تنها در چند مورد گزارش از باقيمانده سموم در ماهيان گرم‌آبي گزارش شد كه در حد مجاز بود و ‌خطري براي سلامت مصرف‌كنندگان نداشت اما مراقبت و كنترل بيشتر هم اعمال مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۱ساعت 12:2  توسط محسن یحیائی  | 

همدان که 16 درصد گردوی کشور را تولید می‌کند، 80 درصد آن را به استان‌های داخلی و بازارهای بین‌المللی صادر می‌کند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: همدان با سطح زیر کشت 18 هزار هکتار از این نظر بعد از کرمان رتبه دوم کشور و از نظر تولید رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

حجت‌اله شهبازی افزود: سال زراعی 90 پیش‌بینی می‌شد 49 هزار تن برداشت شود. این در حالی است 52 هزار تن تولید و به بازارهای داخلی عرضه شد.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان تویسرکان با تولید حدود 14 هزار تن قطب تولید گردوی کشور است که تولید آن از نظر کیفیت بسیار مطلوب است.

شهبازی ادامه داد: متوسط عملکرد در واحد سطح در کشور حدود دو تن است، در حالی که در همدان دوهزار و 850 کیلو است.

این مقام مسئول تصریح کرد: برداشت گردو در سال جاری آغاز شده است و برآورد می‌شود 53 هزار و 500 تن از سطح باغ‌های استان تولید و عرضه شود.

وی یادآور شد: 80 درصد تولید این محصول که مازاد بر نیاز استان است، به استان‌های مختلف کشور صادر می‌شود.

شهبازی در پایان تأکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی برنامه‌های زیادی برای افزایش تولید دارد که پیوند دادن ارقام پرمحصول که ازجمله آنها اصلاح و جایگزینی باغ‌های قدیمی و پیوند ارقام پرمحصول و با کیفیت به سرشاخه‌های درختان گردو است.
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۱ساعت 8:43  توسط محسن یحیائی  | 

هندوستان مغز بادام ایران را وارد کرده و با بسته‌بندی‌های مناسب به آمریکا صادر می‌کند.

رئیس اداره تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: هندوستان مغز بادام را در بسته‌های 10 و 20 کیلویی از چهارمحال و بختیاری وارد کرده و با بسته‌بندی‌های مناسب آن را به آمریکا صادر می‌کند.

جهانگیری افزود: با توجه به شرایط مطلوب آب و هوایی امسال پیش‌بینی می‌شود 25 هزار تن برداشت شود که بخشی از آن به خارج از کشور صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته یک‌هزار و 400 تن مغز بادام تولیدی استان صادر شد که بهای هر کیلوگرم 18 دلار بود، اما امسال برنامه‌ریزی شده است که هر کیلوگرم 36 دلار صادر شود.

مدیر باغبانی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: شش هزار هکتار از اراضی استان را باغ‌های هلو تشکیل داده است که پیش‌بینی می‌شود امسال 35 هزار تن هلو با کیفیت تولید شود که بخشی از آن نیز صادر می‌شود.

حمیدرضا منصوری ادامه داد: عمده تولیدات باغی استان بادام، هلو، گردو و زردآلو است که مازاد بر نیاز استان تولید می‌شود.

وی به تولید قارچ خوراکی اشاره کرد و یادآور شد: در استان چهارهزار تن قارچ خوراکی تولید می‌شود که مصرف داخلی دارد و به سایر استان‌ها نیز صادر می‌شود.

منصوری تصریح کرد: به‌طور هفتگی نیز به وسیله ناوگان هوایی 400 کیلوگرم قارچ صادر می‌شود که بیشتر به‌دلیل بازاریابی این محصول است.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت 17:44  توسط محسن یحیائی  | 

با سرمایه‌گذاری 400 میلیارد ریالی، ایران در بازارهای بین‌المللی با آمریکا و آلمان در زمینه تولید نشاسته دارویی رقابت می‌کند.

رئیس اداره تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اعلام این مطلب گفت: با توجه به اینکه این استان قطب تولید سیب‌زمینی کشور است، کارخانه صنایع فرآوری سیب‌زمینی در چندین فاز به جهت تنظیم بازار سیب‌زمینی و صادرات محصولات فرآوری شده به خارج از کشور در حال احداث است.

داریوش سرحدی افزود: این کارخانه با سرمایه‌گذاری 300 تا 400 میلیارد ریالی بخش خصوصی در شهرستان بهار راه‌اندازی می‌شود و به‌طور مستقیم در سه شیفت کاری 150 نفر به‌طور مستقیم مشغول به کار می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: این کارخانه که توسط شرکت پویان پدیده پردا راه‌اندازی و سازمان جهاد کشاورزی به‌طور ویژه از آن حمایت می‌کند، یکی از فازهای مهم آن تولید نشاسته دارویی است.

این مقام مسئول ادامه داد: در دنیا شش کشور ازجمله آمریکا و آلمان وجود دارد که نشاسته دارویی را تولید می‌کنند و این کارخانه با پتانسیل‌های بالایی که دارد در صدد رقابت جدی با این کشورها است.

سرحدی تصریح کرد: این اولین کارخانه فرآوری سیب‌زمینی در کشور است که سیب‌زمینی را از اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران یا تعاونی‌ها و کشاورزان عمده خریداری می‌کند.

وی یادآور شد: در سه‌ماهه نخست سال جاری 11 هزار تن سیب‌زمینی به خارج از کشور صادر شده است که بیشتر در انبارها ذخیره شده بودند و از اواسط برج هار برداشت سیب‌زمینی آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود بیش از یک میلیون تن برداشت شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت 17:39  توسط محسن یحیائی  | 

يزان توليد پسته آمريکا در سال ‌٢٠٠٩ به ميزان ‌٣٨ درصد نسبت به سال ‌٢٠٠٨ افزايش يافته است.

به گزارش ايسنا، سازمان توسعه تجارت ايران به نقل از سامانه اينترنتي "مرکز منابع بازاريابي کشاورزي" http://www.agmrc.org، اعلام كرده است: ميزان توليد پسته آمريکا در سال ‌٢٠٠٩ بالغ بر ‌١٩٣هزار تن به ارزش ‌٧٨٧.4 ميليون دلار برآورد شده که ‌٣٨ درصد نسبت به سال ‌٢٠٠٨ افزايش نشان داده است. ايالات متحده پس از ايران، دومين توليدکننده پسته در دنيا محسوب مي‌شود.

بنا به اين گزارش، مصرف پسته در آمريکا در مقايسه با ساير مغزيات خوراکي ناچيز است و بخش عمده‌اي از پسته اين کشور صادر مي‌شود؛ در سال ‌٢٠٠٩ ميزان صادرات پسته آمريکا ‌١٤٥هزار تن گزارش شده است.

مهمترين بازارهاي صادراتي پسته آمريکا عبارتند از بلژيک، هلند و منطقه اداري ويژه هنگ‌کنگ که واردات پسته را مجدداً به کشور چين صادر مي‌کند.

به موازات افزايش درآمد سرانه چيني‌ها، کشور چين به يک بازار مصرف بزرگ براي خشکبار تبديل شده است و اغلب صادرکنندگان آمريکايي تلاش مي‌کنند از طريق هنگ‌کنگ که نقش بزرگترين منطقه آزاد دنيا را ايفا مي‌کند، محصولات غذايي خود را به چين صادر کنند.

بخش قابل ملاحظه‌اي از پسته صادراتي آمريکا به چين به صورت غيرمستقيم در صنايع توليدکننده شيريني‌جات مصرف مي‌شود. بالغ بر ‌٩٨ درصد پسته توليدي آمريکا از ايالت کاليفرنيا به دست مي‌آيد؛ در اين ايالت حدود ‌١٩٨ هزار و ‌٥٠٠ جريب از اراضي به کشت پسته اختصاص يافته است.

بيش از ‌٦٠٠ توليدکننده پسته در کاليفرنيا به پرورش درختان پسته اشتغال دارند و صنايع فرآوري پسته براي پنج هزار و ‌٢٠٠ کارگر اشتغال تمام وقت ايجاد کرده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 19:24  توسط محسن یحیائی  | 

صادرات زعفران ایران به علت افزایش قیمت این محصول کشاورزی و به صرفه نبودن آن برای صادر کنندگان، متوقف شده است.

به گزارش بی بی سی فارسی خشکسالی های اخیر در ایران باعث کاهش تولید زعفران و دیگر محصولات کشاورزی شده است.


به تازگی اتحادیه صادرکنندگان و فروشندگان زعفران خراسان رضوی که یکی از مناطق تولید عمده زعفران جهان است، اعلام کرده بود که دلالان بازار زعفران، موجب افزایش قیمت و لغو قراردادهای صادراتی بسیاری از دست اندرکاران زعفران در این استان شده اند.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی معتقدند علت توقف صادرات، به صرفه نبودن قیمت زعفران برای صادر کنندگان است.

اتحادیه صادر کنندگان زعفران اخیرا هشدار داده که با افزایش بی رویه قیمتها عملا بازار خارجی این محصول دچار لطمه جدی خواهد شد.

رئیس هیات مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران ایران اواسط آبان امسال از افزایش قیمت این محصول به کیلویی سه میلیون تومان خبر داده بود.

پیش از آن، قیمت هر کیلو زعفران ایران، یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان بود. این میزان افزایش قیمت، پیش بینی نشده بوده است.

کارشناسان می گویند که با افزایش قیمت زعفران احتمال دارد که سال آینده کشاورزان متمایل به تولید بیشتر شوند و در نتیجه زعفران ایران در سال آینده شاهد افزایش تولید و به دنبال آن ایجاد مشکل جدی در فروش شود.

اما به نظر می رسد با توجه به پیش بینی ها در مورد ادامه خشکسالی ایران در سال آینده، تولید زعفران تغییر عمده ای نسبت به امسال نکند.

فصل برداشت زعفران در ایران پاییز به خصوص اواسط آبان است و افزایش و کاهش قیمت ها عموما در این وقت از سال روی می دهد.

در حال حاضر ۹۰ درصد زعفران تولیدی ایران به صورت فله ای و در بسته بندی‌های بزرگ به اسپانیا و امارات متحده عربی صادر می‌شود.

کاشت زعفران در ایران قدمتی ۳ هزار ساله دارد. ایران با متوسط تولید ۱۰۰تن زعفران در سال، مقام اول تولید این محصول را در جهان دارد.

آمارهای تقریبی حاکی از آن است که بیش از صد هزار خانوار، در شهرهای تربت حیدریه، گناباد قائن، بجستان، فردوس، سرایان، بیرجند و کاشمر در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی، از محل تولید و فروش زعفران، زندگی می کنند و در صورت کاهش تولید یا توقف صادرات، معیشت این افراد در مخاطره قرار می گیرد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام آبان ۱۳۸۷ساعت 0:39  توسط محسن یحیائی  | 

مهرداد لاهوتی گفت: در کشورهای با درآمد متوسط و بالا به ترتیب 63 و 70 درصد صادرات مواد غذایی به محصولات فرآیند شده اختصاص دارد که این نسبت در ایران کمتر از 15 درصد است.

به گزارش فودنا نماینده مردم لنگرود در مجلس هشتم در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: یکی از مهمترین اقلام صادرات غیرنفتی کشور مواد غذایی و محصولات کشاورزی فرآوری شده است که نقش عمده‌ای در رشد اقتصادی و توسعه بخش مهم کشاورزی دارد.

وی گفت: گسترش و تقویت صنایع مختلف تبدیلی محصولات کشاورزی ضمن ایجاد یک جریان توسعه ‌ای درون زا و غیر وابسته زمینه ایجاد ارزش افزوده بیشتر، اشتغال و ارزآوری را فراهم می‌ کند.

لاهوتی ادامه داد: گیلان از نظرتولیدات کشاورزى از قابلیتهاى خوبى برخورداراست اما تاکنون ازاین پتانسیل به خوبى استفاده نشده است.

نماینده مجلس هشتم افزود: صنایع تبدیلى محصولات کشاورزى در این استان به میزان کافى وجود ندارد که این امر موجب شده تا کشاورزان محصولات خود را به قیمت اندک به واسطه ها بفروشند.

وى اظهار داشت: با ایجاد صنایع تبدیلى محصولات کشاورزى می توان هم توان مالى کشاورزان رابالا برد و هم ازمهاجرت جوانان از روستاها به شهرها جلوگیرى کرد.

لاهوتی تصریح کرد: احداث و گسترش صنایع تبدیلی، زمینه سازی برای عملیات بعد از برداشت، ایجاد زیرساخت های جانبی در زمینه نگهداری محصولات از جمله راهکارهای کاهش ضایعات محصولات کشاورزی در استان است.

نماینده لنگرود بیان کرد: گیلان از نظر میزان محصولات کشاورزی و نیروی انسانی دانش آموخته، ظرفیتهای لازم را برای ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:56  توسط محسن یحیائی  | 

عضو پژوهشکده صنایع غذایی خراسان رضوی با اظهار تاسف از گران شدن قیمت زعفران گفت: با گران شدن زعفران باب تقلب و قاچاق این محصول نیز افزایش یافته است، بطوری که گاهی زعفران ایران از طریق افغانستان به دوبی و ازآنجا به کشورهای اروپایی می‌رود

به گزارش فودنا دکتر عبدالله ملافیلابی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تاکید کرد: اگر ما بتوانیم قیمت زعفران را در حدود قیمت جهانی که بین یک هزار و 200 تا یک هزار و 400 دلار است ثابت نگه داریم، یقینا زعفران کشور ما همیشه حرف اول را خواهد زد.

او افزود: با گران شدن زعفران در حال حاضر و پایین آمدن میزان تولید، کشورهایی که در منطقه از شرایط مشابه کشور ما برخوردار بوده و درعین حال دارای نیروی کار ارزان نیز هستند طی چند سال آینده به عنوان تولیدکننده عمده در بازارهای جهانی مطرح خواهند شد.

ملافیلابی با تاکید براینکه باید قیمت تمام شده زعفران را در ایران کاهش بدهیم، افزود: باید بتوانیم در این رقابت جهانی همچون گذشته حرف اول را بزنیم.

وی با اشاره به اینکه کشورهایی همچون چین و افغانستان شدیدا تحت حمایت کشورهای دیگر هستند، ادامه داد: این کشورها بنا دارند که بازار زعفران را از کشور ما بگیرند که البته در این زمینه اقدام به تهیه بسته حمایتی زعفران کارمناسبی است و امیدواریم این بسته حالت عملی و جدی پیدا کند تا بتواند این رقابت را در ارتباط با کشورهای دیگر حفظ کند.

این عضو پژوهشکده صنایع غذایی خراسان رضوی با اشاره به اینکه بازارهای اتحادیه اروپا زعفران را به نام اسپانیا می‌شناسند، گفت: اسپانیایی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گویند زعفران اسپانیا خوب است چون از ایران می‌آید.

وی با بیان اینکه درچند سال اخیر در صنایع و فرآوری و بسته‌بندی زعفران کارهای مناسبی انجام شده است، این اقدامات را کافی ندانست و گفت: ما باید بازارهای جهانی را بشناسیم و براساس سلایق و علایق آنها محصول خودمان را به بازار عرضه کنیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هفدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 0:4  توسط محسن یحیائی  | 

به گزارش فودنا به نقل از خبرگزاری مهر روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی و صنایع و معادن ایران و عراق، حسن تیزمغز گفت: کلیه صادرکنندگان مواد غذایی به عراق باید مطلع باشند که یکی از مقررات جدید واردات مواد غذایی به این کشور، اخذ مجوز واردات توسط طرف عراقی از مقامات وزارت بازرگانی و وزارت بهداشت این کشور با ارسال نمونه و آزمایش آن است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی و صنایع و معادن ایران وعراق افزود: کلیه صادرکنندگان ایران باید قبل از ارسال هر محموله ای، هماهنگی های لازم را با تجار عراقی به عمل آورند.

+ نوشته شده در  جمعه پنجم مهر ۱۳۸۷ساعت 13:42  توسط محسن یحیائی  | 

مدیر عامل اتحادیه صادرکنندگان زعفران کشور در گفت و گو با خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) گفت: امسال برای نخستین بار آمریکا با افزایش تقاضای ورود زعفران به کشورش در لیست بزرگترین واردکنندگان زعفران ایرانی با وجود افزایش قیمت قرار گرفت.
به گزارش فودنا غلامرضا میری افزود: در حالیکه قیمت زعفران نسبت به سالهای گذشته افزایش قابل توجهی داشته است به علت کمبود عرضه و افزایش کیفیت روند صادرات زعفران نه تنها کاهش نداشته بلکه از روند مطلوبی برخوردار است. 40 درصد زعفران‌های تولیدی صادر شده است وی تصریح کرد: تاکنون 40 درصد زعفران‌های تولیدی سال زراعی جدید به بازارهای بین‌المللی صادر شده و انتظار می‌رود تا پایان سال زراعی با توجه به محدودیت تولید بیش از 100 تن زعفران صادر شود. میری گفت: هرچند در سایت اطلاع‌رسانی گمرک مقصد محموله‌های صادراتی مشخص نمی‌شود اما طی سال جاری برای نخستین بار بازارهای جدیدی از کشور نروژ و تایوان صادر شده است و ثبت سفارش به عمل آمده است. مدیر عامل اتحادیه صادرکنندگان زعفران خاطر نشان کرد: هرچند به علت تعطیلات کریسمس روند خروج محموله‌های صادراتی با تاخیر روبرو شد اما تغییری در قیمت محصول به وجود نیامد. وی گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم زعفران پوشال 1 میلیون و 650 هزار تا یک میلیون و 950 هزار تومان و هر کیلوگرم زعفران دسته‌ای یک میلیون و 530 تا یک میلیون و 650 هزار تومان به فروش می‌رسد. افزایش 100 درصدی تولید زعفران در سال آینده مدیر عامل اتحادیه صادرکنندگان زعفران افزود: از آنجایی که کشت زعفران در 18 استان کشور آغاز شده و با تجه به اقلیم مساعد سال جاری و رغبت کشاورزان انتظار می‌رود حجم تولید زعفران در سال آینده حداقل تا 300 تن افزایش یابد. وی خاطر نشان کرد: قیمت‌ها در بازار داخلی و خارجی تابع عرضه و تقاضاست و همزمان با افزایش 100 درصدی تولید قیمت این محصول نیز کاهش خواهد یافت. وی حجم تولید زعفران را طی سال جاری 145 تن عنوان کرد.
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۶ساعت 23:49  توسط محسن یحیائی  | 

حامد موجی ممقانی ـ مدیرعامل تعاونی تامین نیاز نخودپزان ممقان ـ در گفت‌وبا خبرنگار تعاون ایسنا اظهار کرد: صنعت نخودپزی در تمام دنیا در دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد و در ایران تنها منحصر به شهر ممقان تبریز است. مرغوبیت نخودچی ممقان و تولید بیشتر نسبت به ترکیه سبب شهرت جهانی در بازارهای بین المللی شده است.

به گزارش فودنا و به نقل از ايسنا وی 60 درصد محصول تولیدی ممقان را قابل صادرات به کشورهای اروپایی، خاورمیانه و آمریکای لاتین ذکر کرد و گفت: 40 درصد این محصول در ایران به مصرف می‌رسد.

وی تعداد کارگاه‌های نخودپزی مشغول فعالیت در ممقان را بیش از 1300 کارگاه برشمرد و اظهار کرد: این کارگاه‌ها سالیانه بیش از 234 هزار تن نخودچی، ‌سویا و مشتقات آن را تولید و به بازار عرضه می‌کنند که 60 درصد این تولیدات به خارج صادر می‌شود.

موجی یکی از مشکلات این تعاونی را برخوردار نبودن از بیمه تامین اجتماعی عنوان کرد و گفت: با توجه به‌ آنکه کارگاه‌های نخودپزی در داخل منازل مسکونی واقع شده و به نوعی یک صنعت سنتی ـ خانگی محسوب می‌شوند از برخی امکانات اولیه از جمله بیمه تامین اجتماعی محروم مانده‌اند. کارگاه‌هایی که به صورت صنعتی مشغول فعالیت هستند به دلیل نداشتن درآمد کافی قادر به پرداخت کل حق بیمه نیستند.

مدیرعامل تعاونی نخودپزان ممقان کم توجهی مسوولان نبست به حمایت‌های یارانه‌ای و بیمه‌ای نخودپزان را مورد تاکید قرار داد و گفت: این امر باعث نشده که مردم سخت‌کوش منطقه از فعالت دست بردارند اما در کمیت و کیفیت فعالیت مربوطه به این صنعت تاثیر منفی داشته است.

وی متذکر شد: با وجود آنکه 35 درصد از نخود سفید کشور در ممقان مصرف می‌شود، هیچ گونه حمایتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی از این صنعت و کشاورزان صورت نگرفته و باتوجه به تبدیلی ـ کشاورزی بودن این محصول، به عنوان صنایع تکمیلی و تبدیلی کشاورزی شناخته شده است.

موجی با بیان اینکه 85 درصد مردم ممقان به طور مستقیم و غیرمستقیم از صنعت نخودپزی امرار معاش می‌کنند، گفت:‌ تمام دستگاه‌های فرآوری نخود در ممقان از سوی صنعتگران ماهر تولید می‌شود و هیچ گونه نمونه داخلی و خارجی ندارد.

مدیرعامل تعاونی نخودپزان ممقان در عین حال هدف از تاسیس این تعاونی را انعکاس مشکلات نخود پزان ممقان و شناساندن محصول نخود به نام این شهر و کشور ایران به جهان ذکر کرد و گفت: با توجه به انحصار داشتن فنون این صنعت و نداشتن صنعتی مشابه آن در دنیا، این صنعت ناشناخته مانده است هر چند که در تولید به صورت پراکنده کارگاه‌های به این کار مشغولند ولی به خاطر نداشتن محصولی مرغوب نسبت به ایران از محبوبیت کمتری در بازارهای بین المللی برخوردارند.

موجی با اشاره به سخت و زیان آور بودن صنعت نخودپزی و بروز بیماری‌های ریوی و قلبی ناشی از استشمام دود حاصل از پخت نخود سفید و حمل گونی‌های 100 کیلویی نخود، برخورداری صنعتگران از مزایای بیمه تامین اجتماعی را خواستار شد و گفت:‌ برای آنکه نخودپزان بتوانند به راحتی و بدون دغدغه از آینده به شغل خود ادامه دهند نیازمند حمایت‌های یارانه‌ای بیمه‌ای هستند؛ اگر این حمایت‌ها صورت گیرد جوانان از صنعت پدری خود دور نشده و شاهد افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ نخواهیم بود.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۶ساعت 23:45  توسط محسن یحیائی  | 

در حالي که در طول چند سال گذشته توليد انار و فرآورده‌هاي آن به عنوان مزيت اقتصادي در اختيار ايران بوده است آمريکا با توسعه باغهاي انار خود به دنبال گرفتن بازارهاي انار ايران است.
 
به گزارش ايران فودنيوز دبير انجمن توليد کنسانتره و آب ميوه کشور در گفت و گو با خبرنگار ايانا گفت: در حالي که تا 7 يا 8 سال گذشته انار و فرآورده‌هاي آن به علت ارزش دارويي و غذايي آن از مهمترين اقلام صادراتي کشور به شمار مي‌آمد، عدم سرمايه‌گذاري در باغهاي ايران و از سوي ديگر توسعه باغهاي انار امريکا و چين بازار بين‌المللي انار ايران را تهديد مي‌کند.

ولي‌الله داوود آبادي افزود: در گذشته به جز ايران تنها يونان، اسپانيا و اسرائيل در طعم و کيفيت نازل‌تر از ايران به توليد انار اشتغال داشتند اما در چند سال گذشته امريکا با توسعه باغهاي انار و صادرات آن به صورت تازه‌خوري و فرآوري‌هاي آن به دنبال يافتن جايگاه اقتصادي در بازارهاي بين‌المللي است.

وي گفت: افزايش قيمت تمام شده توليد، شيوع کرم گلوگاه و عدم سرمايه‌گذاري براي توسعه باغها يا اصلاح واريته‌هاي انار از مهمترين مشکلاتي است که صادرکنندگان با آن روبرو هستند.

داوودآبادي تصريح کرد: هرچند مشکلات توليد، برداشت و صادرات انار بارها به اطلاع وزير جهاد کشاورزي رسيده است اما تاکنون راهکار اجرايي براي حل اين مشکل اتخاذ نشده است.

عضو كميته آبميوه و كنسانتره فراکسيون صنايع غذايي در مجلس همچنين تصريح کرد: پرداخت يارانه به توليدکنندگان انار، توزيع نهال رايگان، ريل مخصوص حمل انار در باغها براي تسريع انتقال به صنايع کنسانتره از جمله اقداماتي است که دولت مي‌تواند براي افزايش قدرت رقابت ايران با توليدکنندگاني چون آمريکا و چين داشته باشد.

وي خاطر نشان کرد: توليد آب‌ميوه و کنسانتره انار و انطباق آن با استانداردهاي دنيا و حتي تاييد آن توسط سازمان غذا آمريکا به عنوان رقيب تجاري ايران مويد مزيت اقتصادي کشور در توليد اين محصول و جايگاه اقتصادي آن است.

داوود‌آبادي از واحدهاي نظارتي خواست نسبت به کنترل و قاچاق آب ميوه و کنسانتره انار اقدام کند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم بهمن ۱۳۸۶ساعت 1:43  توسط محسن یحیائی  | 

به گزارش فودنا به نقل از خبرگزاری فارس ، بر اساس آمار رسمی گمرک ایران در نیمه نخست سال جاری 6/53 هزار تن پسته ایرانی به ارزش 348 میلیون و 100 هزار دلار صادر شد.
بر اساس این گزارش، میانگین فروش هر کیلوگرم پسته صادراتی ایران 5/6 دلار معادل 6045 تومان(برابر ارزش بازار داخلی و بلکه کمتر) بوده است.
بنابر گزارش گمرک در این مدت 8/13 هزار تن پوست دباغی شده مرطوب گوسفند یا بره موسوم به (wet blue) به ارزش 49 مییون دلار صادر شده است.
کارشناسان می گویند: صادرات این نوع پوست برای ایران ارزش افزوده آنچنانی ندارد و پس از پاک شدن و بهداشتی کردن، قبل از مرحله ارزش افزوده صادر می‌شود، در حالی که بهتر است، تبدیل به محصول چرمی شده و سپس صادر ‌شود.
بنابراین گزارش در 6 ماه نخست امسال 5/18 هزار تن حیوانات زنده مانند گوسفند، بره و بز به ارزش5/46 میلیون دلار صادر شده است که ارزش هر کیلوگرم گوسفند زنده صادراتی 5/2 دلار معادل 2325 تومان بوده است که نسبت به قیمت زنده فروشی گوسفند در داخل تفاوت چندانی ندارد.
طبق آمار گمرک ، آب ( همچنین آب‌های معدنی و گازدار شده) که به آن قند، شیرین کننده افزوده شده باشد به مقدار 5/147 هزار تن به ارزش 8/39 میلیون دلار صادر شده است.
بر اساس این گزارش در این مدت 5/19 هزار تن شیرینی و شکلات به ارزش 8/33 میلیون دلار از کشور صادر شده است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم آبان ۱۳۸۶ساعت 21:13  توسط محسن یحیائی  |